Search
  • Yasemin Kececi

Doğru Duruşun Önemi

‘Dik otur!' 'Kamburunu çıkarma!' Bunlar zamanında hepimizin annelerinden duyduğu, ama o genç yaşlarda pek de kulak asmadığı ifadelerdir değil mi? Peki ne zararı vardır 'kamburunu çıkararak' oturmanın - akla ilk gelen sırt ve bel ağrıları, fıtık, ileri yaşlarda kamburluk gibi etkileri dışınında?

Basit bir sindirim probleminizden kronik yorgunluğunuza, ansızın başlayan migren ağrılarınızdan cilt problemlerinize, konsantrasyon bozukluklarınıza, hatta ve hatta iş ve özel yaşantınızdaki insanların size yaklaşımlarına kadar şu anda burada sayamayacağım ama tüm hayatımızı önemli ölçüde etkileyen yüzlerce durumun ana nedenlerinden birinin duruş bozuklukları olduğunu söylesem?

Şöyle düşünün, vücuttaki tüm doku, organ ve sistemlerin beyinle ilişkisini sağlayan, onlara besin ve oksijen ileten tek bir kanal var: Omurilik. Bu muhteşem, zeki ve bir o kadar da hassas organ, zekice dizayn edilmiş bir zırh tarafından korunuyor. Hepimizin çok iyi bildiği üzere, bu zırh bizim omurgamız.

Omurga, hem ileri derecede sabit ve sağlam, hem de bir o kadar esnek ve hareketli olması gereken bir organ. Bu gereklilikler, koruyuculuğunu üstlendiği omuriliğin önemi de göz önünde bulundurulunca daha çok ortaya çıkıyor. Omurga üzerine uygulanan herhangi bir baskı, herhangi yanlış bir hareket, yanlış taşınan bir çanta, çok önemsenmeyen, hatta bazen hiç fark edilmeyen bir duruş bozukluğu omurların, omurga üzerine baskı yapmasına sebep olabiliyor. Bu baskı sonucu omurilik içinden geçen sinirlerin iletim faaliyeti sekteye uğruyor. Sinir iletimi hedef organlara optimal düzeyde ulaşamıyor ve dolayısıyla bu durumdan etkilenen organ ya da uzuvlar zaman içinde hastalanıyor, güçsüzleşiyor. Doğal pozisyonu bozulmuş bir omurga çoğu durumda göğüs kafesinin yapısını da bozuyor. Hacmi daralan göğüs kafesi, akciğerlerin oksijen alma kapasitesini düşürüyor. Buna bağlı olarak hayatla aramızdaki en önemli bağ, nefes alma, etkin biçimde gerçekleşemiyor. Tüm bu etkenler zaman içinde birikerek kişiyi hasta ediyor, güçsüz düşürüyor. Daha kötüsü, çoğu durumda, sorunun asıl sebebinin bir duruş bozukluğu olabileceği akla bile gelmiyor; farklı tedavi yolları aranıyor ve kişi gereksiz yere hastalıklar - ilaçlar - ilaçların yan etkileri sarmalına giriyor.

Bu ve bunun gibi fizyolojik etkilerin yanı sıra, duruş bozukluları psikolojimizi ve insan ilişkilerimizi de önemli ölçüde etkiliyor. Harvard Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji dersleri veren Dr Amy Cuddy'nin önderliğinde yapılan ve 2010 yılına damgasını vuran çalışma, doğru postürün insan psikolojisi ve dolayısıyla insanlar arası etkileşimdeki inanılmaz rolünü gözler önüne seriyor. Araştırma çerçevesinde Amy Cuddy ve ekibi, 42 kişi üzerinde yaptıkları deneyde, denekleri tek tek bir odaya alıp, onlardan sadece 2 dakika için 'Power Pose' olarak adlandırdıkları, açık göğüs kafesi ve dik bir omurga ilkesini temel alan harekette kalmalarını istiyorlar. Deney öncesi ve sonrası yapılan tükürük testlerinde, hem kadın hem erkek deneklerde, güç, cesaret ve risk alma hormonu olarak bilinen testosteron seviyesi ortalama %20 oranında artarken; hastalık, ağrı ve stres hormonu olarak bilinen kortizon seviyesi %25 oranında düşüyor. Bu durum, kişilerin karar verme mekanizmalarını, analitik düşünce yeteneklerini, çevreleriyle kurdukları ilişkileri direkt olarak etkiliyor.

Bu ilginç ve çarpıcı deney, duruş bozukluklarının insan psikolojisi üzerindeki önemini apaçık gözler önüne seriyor.

Tüm yaşam kalitemizi, her yaşta ve her alanda bu denli çok etkileyen bir konu, çoğu durumda maalesef göz ardı ediliyor. Halbuki düzenli yapacağımız Pilates, yoga, yüzme gibi egzersizler, bedensel ve ruhsal sağlığımız açısından ciddi bir yatırım değeri taşıyor; kendine daha çok güvenen, daha başarılı, daha dinç bireyler olmamızı sağlıyor. Tüm bu etkiler göz önünde bulundurulduğunda, haftada en az 3 gün birer saati bilinçli bir egzersiz programına ayırmak, emeğimizden fazlasını vaat eden, oldukça karlı bir çaba olarak karşımıza çıkıyor.

Kendinizden bunu esirmeyin. Egzersiz yapmaya başlayın, postürünüzün farkına varın, ve hayatınızdaki dönüşümü keyifle izleyin!
#pilates #durusbozuklukları #pilatespractice

145 views

©2018 by Posture Pilates. Proudly created with Wix.com