©2018 by Posture Pilates. Proudly created with Wix.com

Search
 • Yasemin Kececi

Baş Ağrısı, Migren ve Eğik Baş Sendromu


Baş Ağrısı ve Migren


Baş ağrısı? Yalnız değilsiniz.. Her 20 yetişkinden bir tanesi her gün baş ağrısı çekiyor. Aynı şekilde, her yıl her 7 insandan biri en az bir kez migren ağrıları yaşıyor. Aslında sanılanın aksine, baş ağrısı ve türevleri bir yetişkin hastalığı değil. Wisconsin Çocuk Hastanesi’nin raporuna göre yüzde kırktan daha fazla insan ilk baş ağrısını 7 yaşından önce tecrübe ediyor.

Baş ağrısı sadece migrenle sınırlı değil elbette. Tansiyon kaynaklı baş ağrıları, küme baş ağrıları bunlardan yanlızca ikisi ve bu ağrıların temelinde birbirinden farklı pek çok neden var. Baş ağrıları genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi, stress, endişe, beyin kan damarları, herhangi bir tümör oluşumu veya sadece boyun çevresindeki kasların fonksiyonun bozulmasından – fazla esnemesi ya da fazla kısalmasından kaynaklanıyor olabilir.

Adı ‘baş ağrısı’ olan bir durumun başta hiç bir sorun yokken sadece boyun kaynaklı olması ilk etapta çok mantıklı gelmese de bilimsel bir açıklaması var. Boyundan geçen sinir yolu, beyin kökünde Trigemino-Cervical Nucleus (TCN) denen bölüme ulaşır. Kafanın her iki tarafından ve Trigeminal sinirler denen farklı bir sinir grubu da aynı bölümde, TCN’de sonlanır. Başka bir değişle boyun sinirleri ve kafadan gelen trigeminal sinirler aynı bölümde birleşerek, gelen mesajlar konusunda bir karışıklığa yol açarlar. Bu nedenle boyun çevresinden kaynaklanan herhangi bir sorun baş ağrısı ya da migrenle aynı semptomları gösterebilir.


Peki neden boyun sorunları yaşıyoruz?

Bunun temelinde, fazla yüksek bir yastıkta uyumak, kötü oturma alışkanlıkları gibi sorunlar olabilse de bilinen en önemli nedeni teknolojinin bize sunduklarıdır. Evet, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayar başında uzun saatler geçirmek bu sorunun en başta gelen sebebidir. İnsanoğlunun bu yeni alışkanlığı özellikle son on yılda ivmesi hızla artan ciddi bir duruş bozukluğunu, Öne Eğik Baş sendromunu günümüzün en sık rastlanan etkileyen sorunu haline getirdi. Kullanımı bebeklik yaşlarına kadar inen tabletler ve akıllı telefonların hayatın bir vazgeçilmezi haline gelmesi, başta Eğik Baş Sendromu olmak üzere bir duruş bozuklukları sarmalına girmemize yol açtı.Eğik Baş Sendromu nedir?İnsan vücudu, ayakta en az çabayla en iyi dengede durabilecek ve hareket edebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Yandan bakıldığında kulak memesi, omuz başı, kalça kemiği, diz eklemi ve ayak bileği aynı hizzada görünmelidir. Bu hassas dengeyi bozacak ufak bir değişiklik, tüm systemin değişmesine yol açacaktır. Günümüzde bunun en sık karşılşılan formu Eğik Baş Sendromudur.

İngilizce adıyla Forward Head Posture (FHP) ya da Text Neck (Mesaj Boynu) olarak da bilinen bu sendrom, başın öne eğilerek, omuzların da beraberinde öne doğru kıvrılmasına, boynun ve göğsün ön tarafında bulunan Sterno Kleido Mastoid ve Pectoralis gibi kasların kısalıp senekliğini yitirmesine ve arka tarafta yer alan Trapesius ve Levator Scapula gibi kasların fazla esneyerek kemikleri olması gereken konuma getirme yetilerini kaybetmesine yol açar. Ortalama bir insan kafasının 4.5 – 5 kg olduğunu düşünürsek, bir bowling topu ağırlığındaki bu organı günün büyük bölümünde öne doğru sarkıtarak dolaşmak tüm bedene direkt ve dolaylı olarak ciddi sonuçlar doğurur. Bunlardan en sık rastlananlarını şu şekilde özetleyebiliriz:


 • Baş ağrıları

 • Migren

 • Boyun ağrısı

 • Boyun tutulması

 • Baş dönmesi / Vertigo

 • Alt ve üst bel ağrıları

 • Siyatik

 • Kronik öksürük

 • Reflü

 • Bulanık Görme


Bunlar olası bir Eğik Baş Sendromunun bize yaşatabileceği sorunlardan sadece bazılarıdır.


Peki Eğik Baş Sendromu Nasıl Önlenir ve Nasıl İyileşir?


Günümüz koşullarında teknolojiyi hayatımızdan çıkarma ihtimalimizin olmadığı gerçeğini kabul edecek olursak, atılacak ilk adım farkındalık kazanarak telefon tablet ve bilgisayar kullanırken mümkün olduğu kadar doğru postürü korumak olacaktır. Ancak ilgili kaslarımız yeterince güçlü ve esnek değilse bu durum o kadar kolay olmayabilir. Bu durumda devreye egzersiz programları girer. Bir Pilates eğitmeni ve duruş bozuklukları uzmanı olarak ben Pilates’i öneririm. Pilates egzersizleri, kasları güçlendirmeye, vücudu dengelemeye ve esnekliği artırmaya yönelik olarak dizayn edilmiştir. Diğer bir değişle tüm duruş bozuklukları için biçilmiş kaftandır. Uzman bir Pilates eğitmeni eşliğinde düzenli yapacağınız egzersizler postürünüz ve postür kaynaklı problemleriniz konusunda harikalar yaratabilir. Tekrar migren konusunu ele alacak olursak, araştırmalar gösteriyor ki daha güçlü kaslar ve denge migren ataklarını azaltmaya yardımcı oluyor. Pilates International’ın raporuna göre, Pilates egzersizlerindeki hafif ve bir akış içerisindeki hareketler boyun kaslarını güçlendirerek olası baş ağrılarını önlemeye ve migren ataklarının ana kaynağı olan sinir sistemi sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Düzenli ve bilinçli yapılan Pilates uzun vadede daha ağrısız ve daha sağlıklı yaşamanız için oldukça sağlam bir temel oluşturuyor.


Eğer migren, başağrısı ya da Eğik Baş Sendromu ile ilgili aklınıza takılanlar ya da sormak istedikleriniz olursa ya da Pilates dersleri ile bilgi almak isterseniz dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.


Sağlıkla Kalın,

Yasemin#pilates #başağrısı #migren #postür #eğikbaşsendromu #ağrı #boyunağrısı #boyuntutulması #sırtağrısı #siyatik #sağlık #spor #fitness #londra


83 views